+REFERANSLAR        +PROJELER
 0216 471 32 60 pbx
  info@dikeyteknoloji.com
whatsapp icon
facebook icon
twitter icon

Akıllı Ev Otomasyon Sistemleri

OTOMASYON KONTROL NEDİR ?


Kontrol sistemleri; bazı evlerde ve iş yerlerinde ihtiyaç ve istekler doğrultusunda güvenlik sağlayarak, temel yaşam birimlerini ve  elektrikli aletleri kontrol eder. Bu kontrol işleminin Elektromekanik bir sistem üzerinden yazılımlar sayesinde otomatik değiştirilme niteliğinin katılarak gerçekleşmesine otomasyon denilmektedir.

Ev Otomasyonu iki önemli özellikle ön plana çıkmaktadır. Yaşam güvenliği ve yaşam konforu.. Güvenlik açısından otomasyon; her şeyden önce insanların yaşam alanlarının ve can güvenliğini standartlarını yükseltmektedir. Yangın, su basması, gaz kaçağı ve soygunlara karşı yaşam alanlarımızı güvence altına almaktadır. Bunun yanı sıra modern insan hayatına konfor anlamında bir çok eşsiz değer katmaktadır. Otomasyon, günlük yaşam alanlarını yönetilebilir kılar ve herhangi bir yerden internet bağlantısı ile uzaktan erişimi etkin hale getirerek konfor anlamında hayatı farklı boyutlara taşır. Otomasyon özellikleri insanların günlük yaşamını pratik değiştiren eşsiz bir deneyim sunarken aynı zamanda insan gücü ve enerji tüketiminde tasarruf sağlanmasına yardımcı olur. Bu noktada neden akıllı otomasyon sistemleri kullanılmalı sorusunun cevabı çok açıktır.

Günümüzde otomasyonun gerekliliği kaçınılmazdır. Müstakil evler, apartman daireleri, iş ofisleri, stadyumlar, alışveriş merkezleri, oteller, hastaneler, eğitim kurumları, fabrikalar ve daha birçok bina ve mekan farklı otomasyon çözümlerini ihtiyaç duymaktadır.


Akıllı Ev Otomasyon Sistemi FotoğrafıAkıllı Ev Otomasyonu Hangi Donanımlardan Oluşur ?

Otomasyon sistemlerinde Merkezi işlem ve kontrol birimi bulunur. Bu donanım, sistemin beynidir ve işletim sistemini içinde barındırır. 4 ana işlevi vardır:

1-Sistemin çalışmasını sağlayan tüm fonksiyonları içinde barındırır. İşleve sokulan her fonksiyonun bilgisini role sürücü modülüne aktarır. Röle sürücü modülü ise hedeflenen fonksiyonu gerekli röleye yönlendirir ve böylece komut gerçekleşir.

2-Dokunmatik Panel Ekran.. Merkezi kontrol ünitesine bağlıdır ve sistemin işleyişini ekranı üzerinden yönetme olanağı kazandırır. Sistemle ilgili yapılmak istenilen tüm ayar ve kontroller Merkezi kontrol ünitesinin görsel ara yüzü kullanılarak gerçekleştirilir.

3-Merkezi kontrol ünitesi, ethernet arayüzü ile modeme yani internete bağlı durumdadır. Böylece akıllı telefon bilgisayar ve tablet gibi cihazlar kullanılarak mekan içerisinden veya dünyanın herhangi bir yerinden bağlanılarak sisteme uzaktan erişim sağlar. Mekandaki Merkezi kontrol ünitesinden ya da bir akıllı cep telefonu ile internet üzerinden bağlanmak arasında hiçbir fark yoktur. Her iki durumda sistemin içerdiği bütün kontroller elinizin altındadır.

3-Merkezi kontrol İşlemcisi, dokunmatik ve light anahtarlara bağlıdır. Anahtarlardan gelen komutları hedefteki röleye yönlendirir.


Otomasyon Sistemi Kontrol İşlemcisi FotoğrafıRole Sürücü Modülü

Bu tarz otomasyon sistemlere giriş çıkış sayısı değişir. Ev otomasyon sistemlerinde her komut role sürücü modülünde bir çıkıştır ona göre sekizlik onaltılık yirmi dörtlük role sürücü modülleri kullanılabilir. Role; bir elektrik devresinin açılıp kapanmasını sağlayan bir elektriksel elemandır. Roleler, sürücü modülüne bağlıdır. Elektriksel tetik ile kendisine bağlı hedefin elektrik akımını açar ya da kapatır.


Role Kontrol Modülü Fotoğrafı


Panjur Modülü

Panjur modülü bir role grubudur. Role sürücü modülüne bağlıdır. Panjurların ya da perdelerin hareketini sağlayan elektrikli motorun dönme yönünü yönetmekle görevlidir.


Sensör Toplama Modülü

Alarm ve otomasyon sistemlerinde kullanılır. Sistemde kurulu olan tüm sensörlerin bağlantıları bu modülde toplanır. Su, gaz, duman, hareket sensörleri vb. gibi.. Görevi, sensörlerden gelen bilgiler doğrultusunda alarm sistemini çalıştırmaktır. 220V AC ile çalışır ve konu emniyet olduğu için elektrik kesilmelerine karşı bir batarya ile desteklenmelidir.


Merkezi Kontrol Ekranı

Kontrol ünitesi ya da daire içi interkom ünitesi sistemi işleten Merkezi işlem birimine bağlıdır. Sistemin işleyişinin görüntülenebildiği ve üretilebildiği bir arayüzdür. Otomasyon sisteminin içinde bütün fonksiyonların, Örneğin; eve geliş veya evden çıkış gibi komutların verildiği bir donanımdır.


Dokunmatik Anahtarlar

Dokunmatik anahtarlar; görsel olarak estetik olmakla birlikte mekanik olarak sonsuz bir ömre sahiptir. Çoklu grup halinde anahtarlara ihtiyaç duyulduğu mekanlarda standart anahtarlara göre çok daha az yer kaplar. Zira dokunarak bir komut vermek için çok büyük alana ihtiyaç duyulmaz. Bir parmağın dokunacağı kadar alan yeterlidir. Ayrıca dokunma ile gerçekleşmesi istenilen komuta ait rolenin tetiklenme işlemi anahtardan ayrı bir noktada yani sistem panosunda gerçekleşir. Anahtarların yüzeyinde her komutun noktasında bulunan led ikaz ışığı anahtara dokunulduğunu gösterir. Ayrıca led ikaz ışığı karanlık ortamda anahtarın yerini kullanıcıya göstermek için de oldukça fonksiyoneldir.


Akıllı Ev Otomasyonu Dokunmatik Anahtarlar Fotoğrafı


Modem

Modem, bir otomasyon sisteminde merkezi işlem kontrol ünitesine bağlıdır. Böylece sisteme uzaktan erişim sağlar. internet üzerinden modemin IP adresi kullanıcı adı ve şifre girilerek sisteme bağlanılır. Uzaktan erişimi; tablet, akıllı telefon ve bilgisayarla yapılmaktadır. Arzu edilen bütün kontroller uzaktan gerçekleştirilir. Burada önemli olan unsur uzaktan erişim yapılabilmesi için mekandaki modemin IP adresinin sabit olmasıdır.


Akıllı Ev Otomasyonu İle Neler Yapılabilir ?


Aydınlatma ve Priz Kontrolü

Otomasyon sistemlerinde aydınlatma armatürlerinin ve prizlerin elektriksel akımının açılıp kapatılma kontrolünü röleler gerçekleştirir. Mekandaki aydınlatma birimlerinin elektriksel devresini böylelikle açıp kapatabiliyorsunuz. Bu noktada ihtiyacımız olan istek ve ihtiyaçlar doğrultusunda yazılımı programlayabiliyoruz. Yazılım tarafından kontrol edilen aydınlatma birimi ve prizlere giden elektrik akımı, kullanıcının komutlarına gerek kalmadan istenilen saatte istenilen aç kapı işlemi yapabilir. Böylece aydınlatma cihazları ihtiyaçlar doğrultusunda otomatik olarak kontrol edildiğinde mekandaki aydınlatma, otomasyon sisteminin bir parçası haline gelir.. Aydınlatma Otomasyonu çeşitli amaçlar doğrultusunda kullanılabilir. Örneğin; hırsızları caydırmak amacıyla geceleri mekandaki belirlenen Işıklar otomatik olarak yakılabilir gerektiğinde tekrar söndürülebilir.


Perde ve Panjur Kontrolleri

Bir mekanda bulunan motorlu panjurlar ve perde sistemleri otomasyon sistemine dahil edilebilir. Panjur sisteminin motorları aydınlatma kontrollerinde olduğu gibi röle ile yönetilir. Panjurlar, sisteme dahil Merkezi kontrol ünitesi, dokunmatik ekran, anahtarlar ya da uzaktan erişimli mobil uygulamalardan yönetilir. Bunun yanı sıra en gelişmiş otomasyon sistemlerinde var olan yağmur ve rüzgar sensörlerinden alınan bilgilerin ışığında panjurların açık ya da kapalı olmaları ihtiyaçlar doğrultusunda programlanabilir. Dolayısıyla mekanda kimsenin olmamasına rağmen yağmur başladığında pencereleri korumak adına bütün panjurlar otomatik olarak kapatılabilir. Ayrıca bol güneş ışığı alan mekanlardaki eşyaları güneş ışınlarından korumak istenebilir. Bu gibi durumlarda güneşin gündüz konumuna göre panjurların açıklık seviyeleri programlanabilir ve panjurların hareketini sağlayan motorlar duruma göre otomatik olarak çalıştırılarak panjurların seviyesi gün içerisinde tekrar tekrar ayarlanabilir.


İklimlendirme Kontrolü

İklimlendirme denildiğinde ilk olarak akla gelen cihaz Split klimalardır. En yaygın split klimalar; duvar tipi olanlardır. Bu cihazları en pratik şekilde otomasyon sistemine dahil etmek 1 adet röle ile klimanın elektrik enerjisini açıp kapamakla mümkündür. Otomasyon üzerinden klimanın daha geniş kontrolü istenirse yani otomasyon ile klimanın ayarlanması gibi.. Bu durumda sisteme IR modülü yani uzaktan kumanda görevi yapan bir modül eklenerek otomasyon sistemi ile klima arasında kızılötesi haberleşme sağlanır. Ancak bunun doğru çalışabilmesi için; klimayı kontrol etmekte standart olarak kullanılan kızılötesi uzaktan kumandasının otomasyon sistemine tanıtılması gerekmektedir. Bu şekilde mekandaki duvar tipi Split Klimayı açıp kapatmanın yanı sıra istenen ısı ayarı otomasyon üzerinden ayarlanabilir.


Multimedia Cihazların Kontrolü

Akıllı otomasyon sistemleri ile herhangi bir mekandaki TV, Bluray oynatıcı, uydu alıcısı, müzik seti gibi bütün multimedya sistemlerinin her türlü kontrolü yapılabilmektedir. Bunun için 1 adet IR modülü yani uzaktan kumanda modülü yeterlidir. Bu modül sayesinde her model klima ve bütün eğlence multimedya sistemlerine internete bağlı olan akıllı telefon, bilgisayar ya da tablet ile uzaktan erişilebilir ve cihazların her türlü kontrolü yapılabilmektedir. Bu noktada multimedya cihazları kendi uzaktan kumandaları ile kontrol etmek varken bu tarz olanaklara ne gerek var diye düşünülebilir. Ancak multimedya cihazlarının kontrol otomasyon sistemine dahil edilmesi farklı kullanım olanaklarını da beraberinde getirir. Örneğin sevdiğiniz diziyi ya da spor programını kaçırmamak adına televizyonun belli bir gün ve saatte açılması ve belirlenen kanalı göstermesi otomasyon sistemi ile programlanabilir. Bunun dışında mekan güvenliği açısından son derece pratik başka bir çözüm daha sağlanır. Örneğin tatile gidilince uzun süre mekandan uzaklaşılır bu durumda Hırsızları caydırmak adına müzik seti ya da televizyonun belli aralıklarla açılıp kapatılması programlanabilir.

Ayrıca evinizin ya da iş yerinizin belli noktalarına kurulan ortak ses sistemi ve sisteme dahil edilen MP3 çalar sayesinde mekanın geneline ortak müzik yayını yapılabilir. Yine başka bir örnek vermek gerekirse, evinizde bir projeksiyon sistemi varsa eğer, otomasyon senaryosu ile tek bir dokunuşla projeksiyon perdesinin ve projeksiyon cihazının açılması, ses sisteminin devreye girmesi ve sinema ortamı yaratılması için aydınlatmaların kısılması ya da kapatılması sağlanabilir.  Otomasyon kontrol sistemleri ile tüm elektrikli ve elektronik cihazlarınızı kontrol edebilir, kombi, klima, bahçe sulaması, doğalgaz ve su baskını emniyetleri gibi alanları dahil edip konfor ve güvenlik seviyenizi arttırabilirsiniz.


Akıllı Ev Otomasyon Sistemi Fotoğrafı

whatsapp icon facebook icon twitter icon