+REFERANSLAR        +PROJELER
 0216 471 32 60 pbx
  info@dikeyteknoloji.com
whatsapp icon
facebook icon
twitter icon

Hoparlör Nedir ?

Merhabalar bu yazımızda sizlere hoparlörlerden bahsetmek istiyoruz. Hoparlör çeşitlerini ve kullanım şekillerini anlatmaya çalıştık. Hangi tip hoparlör, nerede nasıl kullanılır merak ediyorsanız, bu makale tam size göre..

Hoparlörler; elektriksel sinyalleri ses sinyallerine çeviren aygıtlardır. Hoparlörler için daha detaylı bilgi vermeden evvel söylemeliyim ki; insan kulağı yaklaşık olarak 20 hertz ile 20.000 hertz arasındaki sesleri duyabilmektedir. İşte bu noktada hoparlörlerin görevi bütün bu frekansları kaliteli ve eşit şekilde insanlara duyurmaktır. Fakat tek başına çıplak bir hoparlör bunu başaramaz. Dolayısıyla tiz sesleri, bass ve mid sesleri verebilen ayrı ayrı değişik çaplarda hoparlörler üretilmektedir. Biz bütün bu frekans aralığını yani insan kulağının duyabileceği bu frekansları tek bir noktadan tek bir merkezden alabilmek için kabin sistemleri kullanıyoruz. Bu da şöyle oluyor; tiz frekansları veren bir tiz hoparlör, bas frekansları veren bir bas hoparlör kullandığımızda iki farklı frekansı duyabilecek hale geliyoruz. Böyle bir hoparlör sistemine 2 yollu hoparlör ya da 2 yollu kabin denmektedir.  Eğer bütün bu frekans aralığını 3 e bölüp 3 ayrı hoparlör tipi kullansaydık 3 yollu kabin diyecektik.


hoparlör ses frekansı nedir


Yukarıdaki resme baktığınızda, bir bas hoparlörün 20hz ile 3200hz arası sesleri verebildiğini, bir tiz hoparlörün ise 2700hz ile 20.000hz arası sesleri verebildiğini göreceksiniz. 2700hz ile 3200hz arası resimde yeşil renk ile boyalıdır. Bu alan bas ve tiz seslerin bir birine karıştığı frekans aralığını ifade eder. Çakışan frekanslar her iki hoparlördende geldiği için daha fazla duyulacağından müziğin önüne geçip rahatsız edici olabilmektedir. Bu aralıkta daha baskın olarak duyulan sesler Mid seslerdir. Bu sıkıntıyı aşmak için pasif filtreler kullanılır. Pasif filtrenin görevi her iki hoparlöre giden frekansları ayırmak ve çakışma noktalarından bizi kurtarmaktır. Evlerimizde kuracağımız ses sistemlerinde bütün frekansları duyabilmek ve lezzetli bir ses elde etmek için bu bilgilerden istifade edebiliriz.


HOPARLÖRLERİN YAPISI NASILDIR ?

Hoparlörlerin en dışında diyafram adı verilen bir parça bulunur. Bu parçanın hızlı bir şekilde ileri geri hareket ettirilmesiyle ses meydana gelir. Bu hareketin bilimsel adı osülasyon yani titreşimdir. Bu titreşimi çoğu zaman insan gözünün görmesi imkansızdır. (diyafram üstüne ufak bir kağıt parçası koyarak kağıdın titreşimden dolayı harekete geçeceğini görebilirsiniz)


Hoparlör Diyaframı Resimi


Hoparlör çalıştığında diyaframın önünde bulunan havanın da ileri geri hareket etmesini sağlıyor. İşin ilmi; diyaframın önündeki hava diyaframdan uzaklaşmaz. Bu hava molekülleri sadece ileri geri hareket ederler. Peki eğer hava hareket etmiyorsa hoparlörden çıkan ses kulağımıza kadar nasıl ulaşıyor ? Çok basit.. Diyaframın önünde ileri geri hareket eden hava, önündeki hava moleküllerini de aynı şekilde titreştirmeye başlar. Titremeye başlayan hava molekülleri kendi önündekileri onlar da kendi önündekileri titreştirir. Taki bu titreşim kulağımıza ulaşıp kulak zarlarımızı da aynı şekilde hareket ettirmeye başlayana kadar. Kulağımızın yanında titreşen hava hareket ettiği için kinetik enerjiye sahiptir. Bu enerji kulak zarına iletildiğinde beynimiz onu ses olarak algılar. Kısacası hoparlörler havayı taşımak yerine enerjinin havada taşınmasını sağlarlar. Başka bir deyişle hava moleküllerindeki düzensizlik taşınıyor, hava moleküllerinin kendileri değil. Eğer hava taşınıyor olsaydı buna ses değil Rüzgar denirdi..İşte tüm bu sebeplerden dolayı seslere bilimsel adıyla ses dalgası diyoruz. Ses dalgaları diğer tüm dalgalar gibi enerjiyi bir ortamda ortamı hareket ettirmeden taşıma yetisine sahiptirler.


Ses Dalgaları Resim


whatsapp icon facebook icon twitter icon