Projeksiyon Fiyatları

TARİH 2017-02-18

Projeksiyon Fiyatları

En iyi projeksiyon cihazını, kullanıcılar ihtiyaçlarına göre belirlemelidir. Projeksiyon almadan önce farklı markalara ait projeksiyonlar karşılaştırılmalı ve fiyat-performans araştırması yapılmalıdır. Projeksiyon alırken cihazın çözünürlüğüne, görüntü teknolojisine, parlaklığına, ampül sayısına ve cihazın boyutuna dikkat edilmelidir. Projeksiyon cihazlarının kısa mesafe projeksiyon, kablosuz projeksiyon, HDMI projeksiyon, USB projeksiyon gibi türleri vardır.

Projeksiyon cihazlarında çözünürlük ister LCD ister DLP olsun projeksiyon fiyatını belirleyen özelliktir. Benzer projeksiyonlar arasında belirgin fiyat farkları var ise çözünürlük değişmiş demektir. Full HD, HD, WXGA, XGA, SVGA en çok bilinen çözünürlüklerdir. WXGA 1280x800 pikselden oluşur. HD ise 1280x720 pikselden oluşmaktadır.

Pek çok HD projeksiyon WXGA olmasının tek sebebi elektronik donanımlardır. İşlemcinin çalışma performansını etkilediği için genellikle 1280x800 doğal çözünürlük tercih edilir, yazılımsal olarak 720p verilir. Bu herhangi bir engel oluşturmaz ancak az farkla 720p önce gelir.

Projeksiyon cihazlarında parlaklık yani ışık akısı lm ile gösterilir ve birimi Lümen'dir. Işık akısı değer ne kadar büyük ise projeksiyon cihazı o kadar büyük bir ekrana ve parlaklığa sahip demektir. Örneğin, küçük perdeli bir ortam için 1500-2500 ANSI ışık akısı yeterlidir. Yaklaşık 2500 ile 4000 lm ise orta ölçekli bir toplantı salonuna yetmekteyken, 4000 lm çok büyük ekranlı mekânlar ve konferans salonları için yeterli gelmektedir.

En ucuz projeksiyon cihazından en pahalı projeksiyon cihazına kadar üreticiler kullanıcılara birçok projeksiyon modeli sunmaktadır. Bazı projeksiyon markaları Epson, Hitachi, Panasonic, Sony, Canon, Casio, Acer, Nec, Vivitek, Christie, Optoma, Barco ve Infocus’tur. Bu markalar tüketicilerin ihtiyaçlarına göre projeksiyon cihazlarını sürekli güncellemektedir.

En düşük projeksiyon fiyatı 800 TL’ den başlamaktadır. En yüksek projeksiyon fiyatı ise 200 bin TL’ye kadar çıkmaktadır. Kısa mesafe ve full HD projeksiyonların fiyatları yüksektir.

Panasonic, Sony, Epson ve Hitachi fiyat-performans açısından en çok tercih edilen projeksiyon markaları arasında yer almaktadır. Ayrıca bu markalar en yüksek fiyatta projeksiyonlara sahiptir. Bütün markaların projeksiyon modellerinin özelliklerine göre bir fiyat skalası vardır.

 

 

Bu site Dayneks E-Ticaret Tarafından Hazırlanmıştır.