Projeksiyon Perdeleri

TARİH 2017-02-14

Projeksiyon Perdeleri

 

Projeksiyon perdesi, görüntünün daha net ve pürüzsüz bir şekilde alınmasını sağlayan yansıtma yüzeyi optik malzeme ile kaplanmış sunum/sinema sisteminin önemli bir parçasıdır.

İyi bir projeksiyon perdesi mutlaka ışık geçirmez kumaştan imal edilmelidir. Kumaşın ön yüzeyi, ışık yansıtma özelliği iyi bir malzeme ile kaplanmış olması gerekir. Ön yüzey için mat beyaz veya açık gri renk tonları seçilmelidir. Projeksiyon perdesinin arka yüzeyi ise siyah olmalıdır. Ayrıca iyi bir projeksiyon perdesi dış siyah şeritlere sahip olmalıdır.

Projeksiyon perdesi ışık geçirmez kumaştan üretilmiş olması gerekmektedir. Bu sayede perde üzerine gelen ışık aynı şekilde geri yansıma şansı bulabilmektedir. Eğer ışığın bir kısmı kumaşın arka tarafına geçiyorsa bu durum optik verimlilik kaybına yol açmaktadır.

Kumaşın ön yüzeyi, optik verimliliği iyi bir malzeme ile kaplı olması gerekmektedir. Bu sayede perde üzerine gelen ışık kumaş tarafından emilime uğramadan geri yansıyabilecektir. Kumaşın, ışığı absorbe etmeden geri yansıtabilme oranı "gain" olarak adlandırılır. Gain oranı 1,0 ile 2,5 arasındaki perdeler ideal kumaşa sahiptirler. Optik verimliği iyi olan malzemeler başlıca titanyum dioksit ve gümüş iyonlarıdır. Titanyum dioksit çok iyi bir beyaz ve yansıtıcıdır. Orjinal mat beyaz yüzeyli projeksiyon perdelerinde titanyum-dioksit karışımı boyalar kullanılır. Gri projeksiyon perdeleri titanyum-dioksit ve gümüş pigmentleri gibi materyaller içerirler.

Projeksiyon perdesinin yansıtma yüzeyi mat beyaz veya açık gri tonlarında polisilikon bazlı olmalıdır. Mat beyaz perdeler aydınlık ortamlarda en iyi performansı verirler. Açık gri projeksiyon perdesi ise yüksek kontrastlı cihazlar için özel sinema odalarında tercih edilmelidir.

Projeksiyon perdesi dış siyah şeritlere sahip olmalıdır. Dış siyah şeritler tamamen algısal etki yapmakta olup beynimize bu siyah çizgilerden dışarı odaklanmaması gerektiği bilgisini verir. Yani algı alanımızın bu dört çizginin içinde olması gerektiğini anlarız. Bu şekilde film boyunca ekrana odaklanır ve dış etkenlerden daha az etkileniriz.

Projeksiyon perdesi kumaşı arka yüzeyi siyah olmalıdır. Siyah arka yüzeyi sayesinde kumaşın yansıtma oranı artmaktadır. Projeksiyon perdesi gelen görüntüyü geri yansıttığı için bir ayna misali düşünebilirsiniz. Aynadaki yansımayı arka yüzey sağlamaktadır, aynı şekilde projeksiyon perdelerinde gain oranını kumaşın arkasının siyah olması desteklemektedir.

 

Projeksiyon Perdesi Çeşitleri

Projeksiyon perdeleri kullanım yerlerine göre taşınabilir ve sabit perdeler olarak ikiye ayrılmaktadır. Taşınabilir Projeksiyon Perdeleri kendi aralarında Tripod ve Fast-Fold Perdeler olarak ikiye ayrılmaktadır. Tripod perdeler azami 244x244 cm boyutlarına kadar üretilmekte ve pratik kullanımlarıyla farklı ve küçük alanlarda sunum yapanlar için ideal bir projeksiyon perdesidir. Fast-Fold perdeler ise çok büyük boyutlara sahip olabilen, alüminyum çerçeve üzerine gerdirilmiş ön veya arka projeksiyon yüzeyleri ile geniş mekanlarda farklı alternatifler sağlayabilen perdelerdir. Portable perdeler mobil uygulamalarda sunumlarda, okullarda daha çok kullanılırken, rear perdeler sinevizyon salonlarında, reklam, tanıtım, lansman gibi işlerde daha çok tercih edilir.
Sabit projeksiyon perdelerini ise Storlu Manuel Kontrollü ve Motorlu perdeler olarak ikiye ayrılmaktadır. Küçük boyutlu görüntü alanları ve pratik kullanım alanları için ideal projeksiyon perdesidir. Storlu manuel kontrol mekanizmalı projeksiyon perdeleri kullanım kolaylığı ve maliyet açısından daha çok tercih edilmektedir. Daha büyük boyutlu görüntü alanı ve geniş alanlı toplantı salonlarında ise motor mekanizmalı perdeler tercih edilmektedir.

Cam Tozlu Projeksiyon perdeleri ise yüzeyi cam parçacıkları ile örülmüş kumaşı sayesinde ışık gücünü yaklaşık 1.3 kat arttıran bir yapıya sahiptir. Arkası siyah olması ışığın yansıması ve dağılmaması açısından önemlidir. Ayrıca perdenin ön yüzündeki siyah şerit görüntüyü çevreler ve algıda seçiciliği oluşturur. Özel yapısı sayesinde 160 derece görüş açısı sunabilir.

Özellikle ev sinema salonu için tercih edilebilir, ışığı toplayan gücü daha iyi kontrast değerleri sunacaktır.

Projeksiyon perdelerinin boyutları genel olarak projeksiyon cihazlarının ekran boyutları ile orantılıdır. 4:3 ve 16:9 en çok tercih edilen boyutlardır, buna bağlı olarak da 300x225, 240x200, 200x200, 180x180 gibi boyutlarda projeksiyon perdeleri bulabilirsiniz.

 

En İyi Projeksiyon Perdesi Nasıl Olmalıdır?

En iyi projeksiyon perdesi sabit çerçeveli (Fixed Frame) ve yüksek kontrast projeksiyon perdesi kumaşından seçilmelidir.

Sabit çerçeveli/ Fixed Frame projeksiyon perdesinde gergin yüzey sayesinde dalgalanma veya potlaşma olmayacağından film izlerken gölgelenmeler meydana gelmeyecektir. Kumaş ise yüksek kontrast perdesinden seçilerek cihazınızın kontrast değerleri korunması sağlanır. Yüksek kontrast perde kumaşı açık gri tonlarında yukarıda özelliklerini belirttiğimiz malzemelerdir.

Vazgeçilmez olmasa da iyi bir görüntü elde edebilmek için projeksiyon perdesine mutlaka ihtiyaç vardır. Projeksiyon perdeleri, perde mekanizmasına göre (motorlu, storlu, tripod, sabit-fixed, vb) sınıflandırılabildiği gibi yüzey özelliğine göre (gümüş, cam tozlu, yüksek kontrast, vb) sınıflandırılabilir. Yüksek kaliteli görüntülerin en büyük tamamlayıcısı yüksek optik değere sahip projeksiyon perdeleridir.

 

 

Bu site Dayneks E-Ticaret Tarafından Hazırlanmıştır.