Projeksiyon Sistemleri Hakkında Sorular-Cevaplar

SORU:   Uydu alıcı, Digiturk, Dsmart gibi aletleri projeksiyona bağlayıp televizyon gibi izleyebilir miyim ?


CEVAP:  Tüm uydu alıcı receiver cihazları HDMI kablo ile projeksiyon cihazına kolayca bağlanır. Aynı bir TV gibi istediğiniz şeyi izleyebilirsiniz.
SORU:   Playstation gibi oyun konsollarına projeks. tavsiyeniz ?


CEVAP:  HDMI ya da composite video çıkışları olan tüm oyun makinalarını projektöre bağlayıp dev ekranda oyun oynayabilir, hatta PS da film de izleyebilirsiniz.
SORU:   Gündüz 3D film seyretmek mümkün mü ?


CEVAP:  2500 – 3000 ansi lümen aralığındaki bir çok projektör gün ışığında izlenebilir. Fakat 3D görüntüleri karanlıkta izlemek daha makbuldür. Üç boyut izlerken kullanılan aktif gözlükler (pilli ya da şarjlı) loş ortamlarda daha verimli çalışmaktadır.
SORU:   Üç boyut tv gözlükleri projeksiyonda çalışır mı ?


CEVAP:  Televizyonlarla kullanılan 3D gözlükler genelde pasif gözlüklerdir. Oysa projeksiyonda kullanmak için aktif, yani enerji ile çalışan gözlük kullanmak gereklidir. Bu sebeple pasif tv gözlükleri projektörle uyumlu olmayacaktır.
SORU:   Perde yerine duvarda izlesem sorun olur mu ?


CEVAP:  Bazı evlerde ve ofislerde mat beyaz alçı çekilmiş, tertemiz duvarlar hazırlanıyor. Böyle bir yansıtma zemini de işinizi görecektir. Önemli Not: Projeksiyon cihazınızdan maksimum seviyede verim almak istiyorsanız bu iş için özel üretilmiş projeksiyon perdesi kullanmak en doğru yöntemdir.
SORU:   Evime uygun fiyatlı projectör sistemi düşünüyorum, neler sipariş vermeliyim ?


CEVAP:  Ev için projeksiyon seçenekleri arasında full hd ve 3D olanları değerlendirebilirsiniz. 3500 - 4000 tl fiyat aralığında bir çok seçenek bulunmaktadır. Projektöre ilave olarak, projeksiyon perdesi, cihazı tavana asmak istiyorsanız askı aparatı, kablolar ve üç boyutlu gözlükleri bizden satın alabilirsiniz. Eğer ses sistemi ihtiyacınız varsa bunu da projelendirebiliyoruz.
SORU:   Projeksiyonu tavana asmak için neler gerekiyor ?


CEVAP:  Projeksiyonu tavana montajlamak için yerden tavan yüksekliğinizi ölçün. Evlerde genelde 3mt civarıdır. Ofislerde biraz daha yüksek olabilir. 3mt lik bir tavan için 20 – 30cm uzunluğunda bir projeksiyon askı aparatı işinizi görür. Metal ve projektör ile uyumlu renkte askı aparatı alırsanız sizin için daha iyi olacaktır. Tavana sabitlenen projeksiyon görüntüyü ters verir. Menüden ayarlara gidip görüntüyü çevirmeniz gerekecektir.