+REFERANSLAR        +PROJELER
 0216 471 32 60 pbx
  info@dikeyteknoloji.com
whatsapp icon
facebook icon
twitter icon

Projeksiyon Sistemleri Hakkında Sorular-Cevaplar

SORU:   Uydu alıcı, Digiturk, Dsmart gibi aletleri projeksiyona bağlayıp televizyon gibi izleyebilir miyim ?


CEVAP:  Tüm uydu alıcı receiver cihazları HDMI kablo ile projeksiyon cihazına kolayca bağlanır. Aynı bir TV gibi istediğiniz şeyi izleyebilirsiniz.
SORU:   Playstation gibi oyun konsollarına projeks. tavsiyeniz ?


CEVAP:  HDMI ya da composite video çıkışları olan tüm oyun makinalarını projektöre bağlayıp dev ekranda oyun oynayabilir, hatta PS da film de izleyebilirsiniz.
SORU:   Gündüz 3D film seyretmek mümkün mü ?


CEVAP:  2500 – 3000 ansi lümen aralığındaki bir çok projektör gün ışığında izlenebilir. Fakat 3D görüntüleri karanlıkta izlemek daha makbuldür. Üç boyut izlerken kullanılan aktif gözlükler (pilli ya da şarjlı) loş ortamlarda daha verimli çalışmaktadır.
SORU:   Üç boyut tv gözlükleri projeksiyonda çalışır mı ?


CEVAP:  Televizyonlarla kullanılan 3D gözlükler genelde pasif gözlüklerdir. Oysa projeksiyonda kullanmak için aktif, yani enerji ile çalışan gözlük kullanmak gereklidir. Bu sebeple pasif tv gözlükleri projektörle uyumlu olmayacaktır.
SORU:   Perde yerine duvarda izlesem sorun olur mu ?


CEVAP:  Bazı evlerde ve ofislerde mat beyaz alçı çekilmiş, tertemiz duvarlar hazırlanıyor. Böyle bir yansıtma zemini de işinizi görecektir. Önemli Not: Projeksiyon cihazınızdan maksimum seviyede verim almak istiyorsanız bu iş için özel üretilmiş projeksiyon perdesi kullanmak en doğru yöntemdir.
SORU:   Evime uygun fiyatlı projectör sistemi düşünüyorum, neler sipariş vermeliyim ?


CEVAP:  Ev için projeksiyon seçenekleri arasında full hd ve 3D olanları değerlendirebilirsiniz. 3500 - 4000 tl fiyat aralığında bir çok seçenek bulunmaktadır. Projektöre ilave olarak, projeksiyon perdesi, cihazı tavana asmak istiyorsanız askı aparatı, kablolar ve üç boyutlu gözlükleri bizden satın alabilirsiniz. Eğer ses sistemi ihtiyacınız varsa bunu da projelendirebiliyoruz.
SORU:   Projeksiyonu tavana asmak için neler gerekiyor ?


CEVAP:  Projeksiyonu tavana montajlamak için yerden tavan yüksekliğinizi ölçün. Evlerde genelde 3mt civarıdır. Ofislerde biraz daha yüksek olabilir. 3mt lik bir tavan için 20 – 30cm uzunluğunda bir projeksiyon askı aparatı işinizi görür. Metal ve projektör ile uyumlu renkte askı aparatı alırsanız sizin için daha iyi olacaktır. Tavana sabitlenen projeksiyon görüntüyü ters verir. Menüden ayarlara gidip görüntüyü çevirmeniz gerekecektir.
SORU:   Siyah zemine projeksiyon yansıtması yapılır mı ?


CEVAP:  Projeksiyon cihazları için en ideal yansıtma zeminleri mat beyaz ve gri yüzeylerdir. Siyah ve diye koyu renkler maalesef projektörün parlaklığını emecek ve çoğu rengi soluk gösterecektir. Pek tavsiye edilmemektedir.
SORU:   Hangi projeksiyon iyidir ?


CEVAP:  Bu soruya net bir cevap verebilmek için projeksiyon sisteminin nasıl bir yerde ve ne amaçla kullanılacağını bilmek gereklidir. Eğer ev sinema keyfi için bir projektör bakıyorsak kontrastı yüksek, fan sesi düşük ve tercihen 3d gösterme özelliği olan bir cihaz bakarız. Bu alanda ün yapmış Epson, Optoma, Viewsonic, Sony gibi markaların modelleri incelenebilir. Eğer ofis sunumları ve konferans salonları için cihaz düşünüyorsak bağlantı imkanları gelişmiş, herkesin her türlü aygıtla katılıp sunum yapabileceği, parlaklığı yüksek, büyük perdelerde sunumları net bir şekilde yansıtabilecek cihazlar bakarız. Bütçenize göre fiyat / performans ürünü tavsiye için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
SORU:   Epson projektörler nasıldır?


CEVAP:  Epson markası sadece projeksiyon cihazları değil, yazıcılar, pos sistemleri, tüketim malzemeleri konularında üretim yapan japon kökenli bir üreticidir. Üretimleri çok kaliteli olup özellikle projeksiyon cihazı pazarında 3LCD teknolojisinin patent sahibi olarak önemli bir paya ve liderliğe sahiptir. Sadece LCD teknoloji içeren projektörler üretir ve satar. Kendi lambasını ve lazer ışık kaynaklarını geliştirir. Tüm dünyada servis ve yedek parça anlamında en güvenilir markalardan birisidir. Hem ofis eğitim amaçlı hem de sinema ve profesyonel kullanım amaçlı bir çok model projektörü vardır. Tüm Epson projeksiyonları aşağıdaki linkimizde inceleyebilirsiniz.
>> Epson Projeksiyon Cihazları
SORU:   Projeksiyon Renk Ayarı Nasıl Yapılır?


CEVAP:  Projeksiyon cihazları standart olarak renkleri ayarlıdır. Ancak göz zevkinize göre renk ayarı yapabilmenize olanak sağlar. (televizyonlar gibi) Her projektörde; dinamik, cinema, sunum gibi görüntü modları bulunur. Her modun parlaklığı ve renk sıcaklığı farklıdır. Ayrıca bu modların içinde daha detaylı renk ayarı yapmanızı sağlayan seçeneklerde vardır. Örneğin, contrast oranını kısmak, brightness'ı açmak gibi..
SORU:   Büyük boy projeksiyon farkı nedir?


CEVAP:  Büyük boy projeksiyonlar genelde büyük mekanlarda topluluklara sunum yapabilmek için kullanılır. Bazıları da dış mekanda dev ekran gösterimlerde kullanılır. Cihazların büyük ebatlı üretilmesindeki amaç daha endüstriyel olmaları, bir den fazla lamba içerebilmeleri, uzak ya da kısa mesafe lens takılabilecek tasarımda olmaları sayılabilir. Konferans salonları ve büyük eğitim seminer odalarında büyük boy projektörler tercih edilir. Keza sinema salonlarında 10 - 15 metrelik perdelerde gösteren cihazlarda büyük makinelerdir.
SORU:   TV özellikli Projeksiyon var mı?


CEVAP:  Eski yıllarda televizyonların arkasında tuner yani anten girişi olurdu. Uydu alıcıların kullanılmaya başlamasıyla tuner ihtiyacı neredeyse kalmadı. Bir uydu cihazını HDMI kablo ile TV ye yada projektöre kolayca bağlayıp hem görüntü hem de ses alabiliyorsunuz. Böylece TV ler ile projeksiyonlar arasında herhangi bir fark kalmadı diyebiliriz. Projeksiyon cihazları aynı bir monitör ya da TV gibi görüntü kaynaklarından gelen sinyallari görüntüye çevirip yansıtırlar ve büyük ekran olarak izlememizi sağlarlar..
SORU:   Projeksiyon hangi amaçla kullanılır ?


CEVAP:  Projeksiyonlar, evde sinema - maç izlemek, ofiste toplantıda sunum yapmak, okullarda ve eğitim alanlarında ders yapmak, büyük salonlarda ve geniş alanlarda kitle halinde bir araya gelmiş yüzlerce kişiye gösterim yapma amacıyla kullanılır. Bir projeksiyon cihazı 30 inchten 600 inch'e kadar diagonal olarak görüntü yansıtabilir. Böylece çok büyük ölçüde görüntüleri uzak mesafelerden izleyebilirsiniz.
SORU:   Gezi boy projeksiyonlar kullanışlı mı?


CEVAP:  Yanınızda taşıyıp her yere götürebileceğiniz projektörler genelde minik yapıda ve hafif ürünlerdir. Bu cihazları ister iş gezilerinde, ister müşteri ziyaretlerinde isterseniz de evinize ya da bir arkadaş ziyaretine götürüp hızlıca görüntü alabilirsiniz. Ancak parlaklık seviyeleri biraz düşük olabilir. Ortamı biraz karartmanızda fayda olacaktır. Gezi boy projeksiyonlar ile çok çok büyük görüntüler açılması pek tavsiye edilmez. İdeal görüntü boyutu ortalama 100 inch gibidir.