+REFERANSLAR        +PROJELER
 0216 471 32 60 pbx
  info@dikeyteknoloji.com
whatsapp icon
facebook icon
twitter icon

Evde Projeksiyon Kullanımı

"Evde Projeksiyon" kullanmak isteyenler, aşağıdaki yazıyı kesinlikle okumalıdır. Bu yazıda evde film izlemenin en haz verici noktalarına nasıl ulaşılır ? Evde; Televizyon mu ? Yoksa Projektör mü, kullanılmalıdır ?  Hepsini kapsayan, evinizi sinema salonuna dönüştürebilmenin en basit yolları anlatılmaktadır. Merak edilen, bilinen veya bilinmeyen tüm bilgileri aşağıda sizlere paylaştık.. Makalemizi inceledikten sonra, sizlerde en verimli cihazı seçebilecek ve profesyonel şekilde kurulum yapabileceksiniz. 

TV Yerine Projeksiyon


Evde Televizyon Yerine Projeksiyon Kullanımı

Günümüz şartları doğrultusunda bir çoğumuz yoğun iş temposunda çalışmaktayız. Hal böyleyken akşam olduğunda başka şeyler yapmaya halimiz kalmaz. Böylece kendimizi evde ki en rahat  koltuğun üzerine atıp TV karşısında hem dinlenip hemde tutkunu olduğumuz programları seyir etmek isteriz. Ancak Televizyonların büyük ekran olması ve kaliteli görüntü vermesi için yüksek maliyetler ödememiz gerekiyor. Durum böyleyken küçük ekranlı televizyonlara yönelip, dev ekran deneyiminden uzaklaşıyoruz.. Seyir ettiğimiz filmler, diziler, maçlar ve belgeseller oldukça tatsızlaşıp sıradanlaşıyor.

Bu duruma artık son vermeli ve "Televizyon yerine Evde Projeksiyon" kullanmalıyız. Televizyondan çok daha ucuz ve çok daha büyük ekran deneyimini evinize taşıyan bu aletler kullanışlı ve uzun ömürlüdür. Bağlantı seçenekleri oldukça gelişmiş olup uydu alıcısı, blu-ray, playstation, dvd player gibi teknolojik aletler ile bağlantı kurabilir ve görüntü aktarabilirsiniz. Dekor bakımından da siyah veya beyaz renk seçimleri ile evinizde görüntü kirliliği oluşturmaz. Ayrıca televizyon ünitesi gibi odada yer kaplayan kaba cisimlere de gerek duyulmaz. Oldukça sessiz çalışabilen bu aletler lamba ömürleri süresince harici problem çıkartmayıp ekstra masraf açmazlar. Düşük enerji tüketimleri ile de bütçe dostu olan projektörler evde kullanabileceğiniz en uygun görüntü sistemidir. 


Evde Film Sistemi Nasıl Kurulur ?

Öncelikle evinizde bu sistem için uygun bölüm seçiniz. Bu ; Salonunuz olabilir veya evde ki boş bir oda.. Daha sonra izleme alanınızı oluşturabilir ve uygun cihaz seçimleri yapabilirsiniz.

Seçim Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler : Kullanıcıların çoğu projeksiyonların mesafeye göre atım yaptıklarını bilmezler. Dolayısıyla yanlış cihaz tercihi yaparak mağdur olurlar. Ancak cihaz satın almadan önce dikkat edilmesi gereken "Atım Oranı" dır . Atım oranı alınacak görüntüye göre cihazın konum noktasını belirlemeye, cihazın en net ve canlı görüntüyü yansıtabileceği noktayı bulmaya yarar. Örneğin 200cm Projektör Perdesi kullanıyorsunuz ve cihazınızın atım oranları kısa : 1,50 - uzak: 1,90 şeklinde. Perdeye en yakın noktayı bulmak için perde eni ( Yani 200cm ) ve projeksiyonun kısa atım mesafesini çarpıyoruz ( Yani 1,50 ) çıkan sonuç cihazın perdeye en yakın konumudur. Uzak konumu belirlemek için de aynı işlemi uygulayarak en uzak noktayı bulabilirsiniz. Ayrıca çıkan kısa ve uzak sonuçlar arasındaki mesafeler de cihazın uygun atım noktalarıdır.

Diğer önem arz eden konu ise "Projektör Perdesi" dir. Perdenin kullanılması gereken durumlar ise projeksiyonun yansıtma yapacağı duvarın rengine bağlıdır. Eğer duvar renkli ise projektör perdesi kullanılması zorunludur, çünkü canlı renkler üstünde projeksiyonlar pek başarılı görüntü yansıtamazlar. Ancak duvarın rengi beyaz veya mat beyaz ise perde kullanılmasa da olur. Bu durum normal kumaşlı perdeler için geçerlidir. Birde özel cam kumu malzemeleri ile üretilmiş kaliteli kumaşa sahip perdeler mevcuttur. Bu perdeler görüntüyü çok daha canlı ve net seyir etmenizi sağlar. Kusursuz, evde sinema sistemi için bu perdeleri içtenlikle tavsiye edebiliriz.

Bir projektör, bir perde ile bitiyor mu ? Tabi ki hayır. Evde projeksiyon keyfini yaşayabilmenin yolu iki üç aksesuar daha edinmekten geçiyor. Bunlar "Askı Aparatı" ve "Ses Sistemi" dir. Askı aparatı cihazın daha dik açıdan gösterim yapmasını aynı zamanda da güvende olmasını sağlar. Tavana veya duvara monte edebileceğiniz bu askılar cihazın sehpa üzerinden düşme kırılma gibi olasılıklarını ortadan kaldırdığı gibi sizi de sürekli görüntü düzeltme problemlerinden kurtarır. 

Sinema salonuna gitmeden, Evde Sinema ortamını tamamıyla hissetmek için ses sistemi olmazsa olmazlar arasındadır. Örneğin film izlerken, ses efektleri ile izleyiciyi daha çok heyecanlandıran önemli bir unsurdur. Aşağıdaki görselde olduğu gibi hoparlörleri evinizde eşit ve hizalı dağıttığınızda harika bir ses ortamı da yaratmış olursunuz.

https://www.projeksiyon.com.tr/projeksiyon-perdesiTelevizyon Yerine Projeksiyon


Evde Projektör Cihazı ile Film İzlemek

Kaliteli ses efektleri eşliğinde göz bebeklerinizin büyüdüğüne şahit olmaya hazır mısınız ? 1080 Piksel veya Ultra HD / 4K kalitesinde film ve spor aktiviteleri izleyebilir, yakın çevreniz ile en heyecan verici oyunların tadını bu cihazlar ile çıkartabilirsiniz. Evde kaliteli yansıtma sistemi ile seyir deneyiminizi sınırların ötesine taşıyacaksınız. Bu makineler ile evinizin herhangi bir odasını sinema veya oyun salonu haline getirebilir, sinema salonuna gitmişcesine bir ortam yaratabilirsiniz.. En uygun 1080p Ev Sinema Projeksiyon Cihazları 4100 TL den başlayan fiyatlarla vitrinlerde. Sormak istediğiniz herhangi bir şey olursa bizi arayabilir veya canlı destek üzerinden bilgi edinebilirsiniz.Evde Projeksiyon Sistemi kurmak isteyen müşterilerimiz aşağıdaki linki ziyaret edebilir, bizi arayarak bilgi ve teknik destek alabilirsiniz.

https://www.projeksiyon.com.tr/ev-sinema-projeksiyon