+REFERANSLAR        +PROJELER
 0216 471 32 60 pbx
  info@dikeyteknoloji.com
whatsapp icon
facebook icon
twitter icon

Projeksiyon Kurulumu Nasıl Yapılır

Projeksiyon kurulumu hassas bir iştir. Özellikle projeksiyon cihazını tavana ya da duvara asmayı planlıyorsanız yansıtma mesafenize dikkat etmelisiniz. Yansıtma yapılacak perde/duvar ile cihazınız arasındaki mesafe ne büyüklükte görüntü izleyebileceğinizi belirler. Genel olarak projeksiyon cihazları perdeye yaklaştıkça yansıtma görüntüsü küçülür, perdeden uzaklaştıkça görüntü büyür.


Projeksiyon Kurulumunda Dikkat Edilmesi Gerekenler..

 • Perde ile projektör arası ideal mesafenin belirlenmesi
 • Tavana montaj için tavan askı aparatını sağlam bir şekilde montajlamak
 • Kablo kanalı ile hdmi, vga ve elektrik kablolarının gizlenmesi
 • Projeksiyon cihazı ışığının perde/duvar yüzeyinin tam ortasına yansıtılması


Projeksiyon Cihazı Tavan Kurulumu

Tavan montajı için projeksiyonlara özel hazırlanmış tavan askı aparatı edinmelisiniz. Tavan yüksekliği standart ise yani 250cm - 280cm gibiyse çok uzun bir askıya ihtiyacınız olmayacaktır. 20cm - 30cm lik askılar çok rahat işinizi görür. Askı satın alırken projeksiyon aletinizyle uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz.

tavana projeksiyon cihazı kurulumu


Sehpa & Masa Üzeri Projeksiyon Cihazı Kurulumu

Projeksiyonunuzu isterseniz çok basit bir kurulum ile sehpa yada masa üstünde çalıştırabilirsiniz. Böylece istediğiniz yere kolayca taşıma imkanınız olacaktır.

masa ve sehpa üzerinde projeksiyon cihazı kurulumu


Ev Sinema Projeksiyon Sistemi Kurulumu

Ev sinema sisteminizi tv yerine güzel bir projeksiyon ile kurmayı düşünüyorsanız aşağıdaki tavsiyelerimizi dikkate almalısınız.

 • Ev tavanları genelde standarttır. Bu sebeple uzun bir askı aparatı kullanmamalısınız.
 • Cihazınız hangi renk ise askı aparatının benzer renk olmasına dikkat edin
 • Tavan ya da duvarlara zarar vermemek için projektör ve perdeyi asacağınız yerleri iyi hesaplayın
 • Projeksiyon mesafesi en önemli husustur. Perde ya da duvarınıza göre bir mesafe belirleyip cihazı ideal yere asın
 • Projektörü çok uzak bir mesafeye asmanız tavsiye edilmez. Gereksiz kablo uzatmaktan kaçının
 • Projeksiyon cihazını astığınızda yansıyan ışığın önüne avize, aydınlatma gelmemesine dikkat edin. Aksi halde gölge oluşacaktır
 • Projeksiyon perdesi açılınca Televizyonun önüne inecekse bunu iyi hesap edin. Perde çok önde ya da tam tv nin üstüne denk gelmesin
 • Perdenin sallantı yapmaması çok önemlidir. Cereyan yapan ya da sürekli yanından geçilen bir alan perde için doğru olmayabilir


ev sinema projeksiyonu


Konferans & Eğitim Salonları Projeksiyon Sistemi Kurulumu

En zor projeksiyon kurulumları yüksek tavanlı konferans salonu, toplantı odası gibi yerlerde yapılır. Uzun bir merdiven ve uzun metraj kablolama gerektirebilir. Ayrıca genellikle teleskopik olarak adlandırılan uzun ölçü tavan askı aparatları tercih edilir. Bu tarz mekanlarda tercih edilen cihazlar endüstriyel tip olduğundan biraz ağırdır. Dolayısıyla ağırlığa dayanabilen sağlam askılar kullanılmalıdır.

konferans salonu projeksiyon cihazı kurulumu


Projeksiyon Kurulumunda Kablolama Nasıl Olmalı

Kurulum yaparken gereksiz yere uzun metraj kablo kullanımı sinyal kayıplarına ve görüntüde parazit / dalgalanmaya sebep olmaktadır. Ayrıca kabloların ek yapılarak bir birine eklenmesi oldukça sağlıksız bir yöntemdir. Kaliteli görüntüler izleyebilmek için kablolar tek parça ve olabildiğince kısa olmalıdır. Kurulumda tercih edilecek kabloların yüksek çözünürlükte sinyalleri taşıyabilecek kalite ürünler olması tavsiyemizdir.


whatsapp icon facebook icon twitter icon