+REFERANSLAR        +PROJELER
 0216 471 32 60 pbx
  info@dikeyteknoloji.com
whatsapp icon
facebook icon
twitter icon

Projeksiyon Lamba Tamiri

Projeksiyon lamba tamiri nasıl yapılır ?


Projeksiyon cihazı arızalarının başında lambayla ilgili sorunlar gelmektedir. Bunun yanı sıra projeksiyon ana kart sorunları, mercek sorunları ve filtrenin kirlenmesi sonucu aşırı ısınmadan meydana gelen problemler de olabilmektedir. Bu konuda dikkatli olmalısınız, aşırı ısı projeksiyon cihazınızı kitleyebilir.!

Anakart dışında bir projeksiyonun en pahalı ve ömürlü olan parçası lambadır. Lamba, bir projeksiyon sisteminin ışık kaynağı olduğu için ışık vermek adına elektrik tüketir ve haliyle ısınır, zamanla tükenir. Her lambanın üretici tarafından bildirilen projeksiyon lamba ömrü yani kullanım saati vardır. Yeni nesil cihazların lambaları 5 bin - 10 bin saate kadar dayanabilmektedir.

Lambalar bitme sürecine girdiğinde bazı projeksiyonlar yazılımsal olarak bunu algılayıp uyarı verirler. Öncelikle projeksiyondan gelen bu uyarıları takip etmenizi öneririz. Ayrıca lambanızın ömrü iyice azalınca renklerde ve görüntüde canlılık, parlaklık azalacak hatta bazen projektörünüzün uyarı ışığı yanıp kendini açamayacaktır. Böyle durumlarda aşırı bir fan sesi gelebilir, cihaz görüntü veremeden kapanabilir.

Peki lamba sorunları için neler yapabiliriz ?

ÖNERİ-1: PROJEKSİYON LAMBASI DEĞİŞİMİ"

Ülkemizde her marka projeksiyon için lamba tedariki mevcuttur. Gerek markaların yetkili servisleri gerekse de projeksiyon lambası ithalatçıları neredeyse her model projektöre uyumlu lambalar getirmektedir. Orijinal ya da birebir uyumlu muadil projeksiyon lambası satın alarak lambanızı değiştirebilirsiniz. Bizden satın aldığınız lambaların değişimi için teknik servisimizden ücretsiz destek alabiliyorsunuz.

En uygun fiyatlı olan seçenek çıplak lamba yani sadece bir ampul satın almaktır. Aşağıdaki resimde "reflektörlü lamba" olarak gördüğünüz parça etrafında ayna sistemi olan bir ampül yani sadece lambadır. Bu haliyle bir işe yaramaz. Projeksiyon cihazına takılabilmesi için lamba kasası içine oturtulmalı ve projeksiyondaki yuvasına takılarak elektriksel bağlantıları yapılarak sabitlenmelidir.

Ampulleri kendi başınıza değiştirmek ve mevcut lamba muhafazasını (kasasını) tekrar kullanmak istiyorsanız bu ekonomik bir tercih olacaktır. Bu seçeneğin asıl yararı, bir lamba modülüne kıyasla önemli bir fiyat indirimidir. Orijinal projektör lambaları; Philips, Osram, Ushio, Iwasaki, Phoenix, Panasonic veya Matsushita gibi üreticilere aittir. Orijinal lamba modülünüz, bu üreticilerden birinin ürettiği projektör ampulünü içermektedir. Projeksiyon cihazınızın marka ve modelini belirtip, kasası olmayan ama uygun fiyatlı reflektörlü bir lamba satın alarak lamba değişim ihtiyacınızı çözebilirsiniz.

Ya da komple hazır bir şekilde kutulu olarak satılan orijinal lamba edinebilirsiniz. Çoğu lamba satıcısı orjinal lambaları biraz pahalı olduğu için stokta bulundurmamaktadır. 4 - 5 hafta yurt dışından gelmesini beklemek durumunda kalabilirsiniz. Bu sebeple projeksiyon lambanızın ömrü bitmeden önce yedek bir lamba tedarik etmeniz faydalı olabilir.


Projeksiyon lamba tamiri


ÖNERİ-2: PROJEKSİYON LAMBA TAMİRİ"

Lamba onarımı ekonomik ve daha yaygın bulunabilen bir çözümdür. Projeksiyon lamba tamiri fiyatları günümüzde 250 - 300 liraya kadar düşmüş durumdadır. Bu işlem için projektörünüzü konusunda uzman olan servisimize getirebilir ve lamba yenileme adı verilen işlemi yaptırabilirsiniz. Projeksiyon lamba yenilemesi işlemi için orijinal lambanız projektörden sökülür ve plastik kasasından çıkartılır. Sonra reflektörlü lambanızın içinde bulunan, çekirdek adı verilen ve her kullanımda ışık vererek günden güne zayıflayan ark merkezi sökülür ve yerine aynı gücü destekleyen ve aynı ışık çıkışına sahip yeni lamba çekirdeği takılır.

Servisimizde yapılan tüm lamba tamir ve yenileme işleri 1 yıl içinde 1000 saat garantilidir. Üstelik projeksiyonunuzun filtresi dahil tüm tozlanmış parçaları temizlenerek ücretsiz bakım yapılmaktadır.

Hizmet verdiğimiz markalardan bazıları: Epson, Sony, Panasonic, Hitachi, Acer, BenQ, Optoma, Viewsonic