+REFERANSLAR        +PROJELER
 0216 471 32 60 pbx
  info@dikeyteknoloji.com
whatsapp icon
facebook icon
twitter icon

Projeksiyon Lambası Değişimi

Projeksiyon lambası değişimi nasıl yapılır ?


Merhabalar.. Projeksiyon cihazınızın lambası bittiyse bizden yeni lamba satın alabilir ve lambayı ücretsiz taktırıp cihazınıza bakım temizlik yaptırabilirsiniz. Fakat lambayı kendiniz takmak isterseniz aşağıdaki bilgileri sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz. (Teknik servisimiz İstanbul'da dır. Cihazları bize yada servis adresimize kargolamak için lütfen arayıp, detaylı bilgi alınız)


Projeksiyon lambası değişimi


Kasalı, Hazır Projeksiyon Lambası Değişimi Nasıl Yapılır ?

Projeksiyon lambası değişimi için öncelikle cihazınızın elektrikle olan bağlantısını tamamen kesiniz. Bazı projeksiyonlarda lambanın bulunduğu bölüm cihazın üst kısmında bazılarında ise alt kısımdadır. Plastik bir kapağın altındadır. Bu kapağın vidalarını sökrek lambaya ulaşabilirsiniz.


Çerçevesiz, Kasasız Projeksiyon Lambası Değişimi Nasıl Yapılır ?

Bu yazımızda, çerçevesiz yani plastik kasası olmayan reflektörlü lamba satın alırsanız nasıl takacağınızı anlatmaya çalışacağız. Projeksiyon lambası arızalandığında yenisini satın alırken uygun fiyatlı bir opsiyon olan kasasız lamba edinirseniz dışındaki kafes olmadan almış olursunuz. Peki bu durumda nasıl bir değişim yapacağız ? Aslında çok basit bir işlemdir. Aşağıdaki videoda bir Epson projeksiyon lambasına bu işlemin yapılışı anlatılmaktadır. Bizde özet halinde tarif edelim. Önce orijinal projeksiyon lambamızın dış kafesini söküyoruz. Modelden modele kasa tipleri farklılık gösterecektir ama burada anlatmak istediğiniz şey işin yapılış mantığıdır.


Peki neden böyle bir metod izliyoruz ?  Yani kafesi almayıp lambanın içini satın alıyoruz ?  Çünkü maalesef fiyatları çok fark ediyor. Yani kafesli olup orijinal markalı lambalar oldukça yüksek fiyatlara alıcı buluyor ve her zaman stokta mevcut olmuyor.  Öncelikle kasa içindeki eski lambanızı söküp dışarı çıkarmanız gerekiyor. Lambanın plastik kasası üzerindeki vidaları açın. Kasa içindeki lambaya ulaştıktan sonra lambanın etrafını saran metal bir kafes olabilir. Onu da kasaya bağlı olan tırnaklarından kurtarıp çıkarabilirsiniz. Bu işlemleri yaparken çok fazla güç uygulayıp incitmemeye kırmamaya özen gösterin. Arızalı olan lambayı çıkarıp yerine yenisini takarak değişimi tamamlamış olursunuz.